HISTORIA :
Sytuacja zaistniała na polskim rynku handlu hurtowego i detalicznego, przejawiająca się gwałtownym rozwojem zagranicznych sieci handlowych, powstawaniem coraz większej liczby super i hipermarketów, spowodowała, że polscy handlowcy nie pozostali bierni.
Aby sprostać wyzwaniom jakie niosła nowa rzeczywistość z inicjatywy Krzysztofa Tokarz, właściciela PPHU "SPECJAŁ" 17.09.1998 roku zostało zawiązane Stowarzyszenie Polska Sieć Handlowa "UNIA" z siedzibą w Rzeszowie, w którego skład obok inicjatora weszli właściciele następujących firm: Lemonex Lublin, Mazex Tomaszów Lubelski, Rafa Nowy Sącz i Wenta Krosno.
W regionie Polski Południowo-Wschodniej były to pierwsze tego typu działania. Inicjatorzy przedsięwzięcia byli pionierami działań integracyjnych na tym terenie. Zmiana warunków funkcjonowania na rynku spowodowała, że gracze rynkowi którzy do tej pory ze sobą konkurowali musieli rozpocząć ze sobą codzienną współpracę.
Utworzenie Stowarzyszenia było odpowiedzią na ofensywę zachodnich sieci dystrybucyjnych na polski rynek. W związku z tym, że najbardziej zagrożona konkurencją wielkich sieci zagranicznych jest w Polsce branża spożywcza, procesy integracji w tym segmencie rynku muszą przebiegać dynamicznie. Chcąc sprostać temu zadaniu, w celu większej konsolidacji, operatywności i umocnieniu pozycji rynkowej na bazie Stowarzyszenia, 8 stycznia 1999 r. powołana została Polska Sieć Handlowa "UNIA" Spółka Akcyjna, której powstanie pozwoliło występować jako podmiot gospodarczy o dużym kapitale i olbrzymich możliwościach dystrybucyjnych.
Podstawową działalnością Spółki był i jest handel hurtowy artykułami spożywczymi. Siedziba firmy znajdowała się w Rzeszowie. Firmy wchodzące w skład Spółki posiadały swoje magazyny w Rzeszowie, Wrocławiu, Jarosławiu, Krośnie, Sanoku, Ustrzykach Dolnych, Lublinie, Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie i Zamościu, co pozwalało na sprawne obsługiwanie terenu Południowo-Wschodniej Polski. Położenie magazynów dystrybucyjnych pozwalało także na szybkie dotarcie do wszystkich klientów. Wszystkie magazyny przystosowane były do załadunku i rozładunku w systemie paletowym.
Firmy wchodzące w skład PSH UNIA S.A. zaoferowały swoim odbiorcom pełny serwis, głównym sposobem działania była zaś aktywna sprzedaż towaru. Zamówienia zbierane były przez przedstawicieli handlowych, których liczba przekraczała 300 osób, (w tym około 130 własnych). PSH UNIA S.A. obsługiwała ponad 12 000 sklepów detalicznych oraz około 200 odbiorców półhurtowych.
Polska Sieć Handlowa UNIA S.A. dążyła do poszerzenia obszaru swojego działania i nie ograniczała się jedynie do terenu południowo - wschodniej Polski. Celem, do którego dążyła, jest stabilna, silna dobrze zorganizowana sieć ogólnopolska, o znacznym kapitale akcyjnym, mogąca skutecznie konkurować z kapitałem zagranicznym. Dotychczasowa działalność Spółki pokazała, że jest to możliwe. Zdecydowana większość działań realizowanych przez PSH UNIA S.A. zakończyła się sukcesem, dzięki czemu UNIA odnotowywała systematyczny wzrost obrotów.
Rozpoczęła się walka o dobre warunki handlowe, które pozwalały skutecznie działać obok wielkopowierzchniowych obiektów handlowych firm zagranicznych i zapewniła naszym klientom dobre ceny zakupu.
Obok działalności hurtowej PSH UNIA S.A. zajęła się także tworzeniem sieci detalicznych
Wkrótce podpisane zostały kolejne umowy, które dzięki korzystnym warunkom współpracy pozwoliły firmom współdziałającym w ramach PSH UNIA S.A. skutecznie zwiększać obroty i generować zyski. Łączne obroty firm unijnych wzrosły do 260 mln zł.
Zakończony pomyślnie rok 2000 potwierdził przesłanki leżące u podstaw powstania spółki. Osiągane sukcesy świadczyły o słuszności podejmowanych działań.
Kolejne lata działalności Spółki zdominowane zostały przez realizację założonych zadań, a w szczególności prowadzenie działań integracyjnych w kierunku rozszerzenia obszaru działania na całą Polskę.
I tak w lipcu 2001 roku PSH "UNIA" S.A. pozyskała nowego akcjonariusza spółki - firmę HAMPOL z Krakowa. Wydarzenie to korzystnie wpłynęło na pozycję rynkową UNII. Obszar oddziaływania UNII powiększył się o Małopolskę, wzrosła liczba obsługiwanych klientów detalicznych i hurtowych.
W maju 2002 roku PSH "UNIA" S.A. przyjęła do swojego grona Firmę Handlową MACIEJASZEK z Bytomia. W październiku 2002 roku PSH "UNIA" S.A., dzięki przyjęciu do swej struktury firmy SAWEX, poszerzyła swój obszar oddziaływania o rejon Radomia i Kielc.
Rok 2003 to kolejny rok działań integracyjnych. W maju do grona firm unijnych dołączyła hurtownia CENTRUM z Łodzi., z oddziałami w Skierniewicach i Zduńskiej Woli. Pozyskanie do współpracy tej firm spowodowało, że PSH "UNIA" S.A. stanowić zaczęła bardzo duży potencjał handlowy i zaczęła być postrzegana jako ważny gracz rynkowy. Dla wielu producentów Unia staje się największym partnerem handlowym.
W 2004 r., realizując swoje priorytetowe zadania, Spółka systematycznie poszerza obszar swojego oddziaływania. W lipcu grono firm unijnych powiększyło się o kolejną hurtownię spożywczą SEDAL z siedzibą w Wieluniu.
W roku 2005 miały miejsce wzmożone działania integracyjne. Do grona UNII dołączyło siedem nowych firm: w czerwcu – PYLKOW Warszawa, w lipcu – WIOMAR Łomża i MAT Bielsko-Biała, we wrześniu – AGRA Opole, DELTA Zielona Góra, ELJON Kalisz i AGAWA Kartuzy. Dzięki temu zasięg terytorialny PSH "UNIA" S.A. to ponad pół Polski, a zrzeszone firmy reprezentują wyłącznie polski kapitał.
Dynamiczny rozwój, przejawiający się zarówno w działaniach integracyjnych jak i handlowych, spowodował że PSH "UNIA" S.A. jest jednym z największych dystrybutorów w Polsce.
Pod koniec 2007 roku firma przeniosła swoją siedzibę z Rzeszowa do Piotrkowa Trybunalskiego. Zmiana podyktowana była przede wszystkim korzystniejszym usytuowaniem logistycznym dla partnerów Spółki. Geograficznie centralne położenie na mapie Polski, to swobodniejsza komunikacja zarówno z akcjonariuszami oraz przedstawicielami producentów. Obok zmiany lokalizacji, równolegle dokonały się zmiany kadrowe w Spółce. Prezesem Zarządu został Mirosław Pająk a Dyrektorem ds. Handlu Jarosław Zawadzki. Zmieniła się również dość mocno struktura grupy. W 2008 rok grupa weszła w składzie 14 hurtowni, które w dalszym ciągu realizowały główne założenia i strategię grupy.
We wrześniu 2008 nastąpiła zmiana na stanowisku Prezesa PSH Unia S.A. Funkcję Prezesa objął Jacek Kluza, Dyrektorem Handlowym został Jan Wilk. W grudniu na stanowisko Dyrektora ds. rozwoju sieci. powołany został Krzysztof Misiewicz. Pod koniec 2008 roku, w październiku do grupy dołączyła hurtownia SIM z Jeleniej Góry.
Rok 2009 to praca to dalszy systematyczny rozwój grupy, który zaowocował przyjęciem nowych hurtowni oraz podpisywaniem nowych atrakcyjnych umów producenckich. Do grona PSH Unia S.A. dołączyła w czerwcu hurtownia BERG-HURT z Bydgoszczy, w październiku podpisana została umowa z PHUP GNIEZNO oraz w grudniu z firmą RUMTEX z Wadowic. Na koniec 2009 roku PSH Unia S.A. liczył 16 hurtowni, obsługując blisko 20 000 sklepów swoim obszarem pokrywając blisko 75% obszaru Polski. Rozpoczęta została również intensywna praca nad dwoma strategicznymi dla Grupy tematami: budową sieci franczyzowej oraz wprowadzeniem na rynek produktów marce własnej. W październiku 2009 roku zawiązana została spółka DETAL POLSKI, której głównym celem jest konsolidacja polskiego detalu poprzez zaoferowanie systemu współpracy opartego na formule franczyzy, skupionego wokół naszych partnerów i udziałowców. PSH Unia S.A. ma 100% udziałów w tej spółce, na stanowisko Prezesa powołany został Krzysztof Misiewicz.
Drugim ważnym przedsięwzięciem rozpoczętym w 2009r to wprowadzenie produktów w marce własnej. W chwili obecnej występuje w dwóch liniach produktowych pod nazwą FARMA oraz HRABINA. Głównym celem jest dostarczenie konsumentowi produktu o wysokiej jakości w przystępnej cenie.
W czerwcu 2010 roku do grupy przystąpiła hurtownia ASTIR z Chrzanowa. Grupa liczy obecnie 16 hurtowni.
W roku 2011 Umowę z PSH „Unia” S.A. podpisała hurtownia Piotruś Pan z Przemyśla.
W roku 2102 Umowę z PSH „Unia” S.A. podpisała hurtownia RHS Wieluń. Dochodzi także do zmian w Zarządzie Spółki Detal Polski , która obsługuje już ponad 550 sklepów w sieciach detalicznych. Prezesem Zarządu zostaje Jan Wilk.
W roku 2013 do grupy dołączają hurtownie Mak Piotrków Trybunalski, KCD Solec Kujawski, Tano Warszawa .
Rok 2013
Do grupy dołączają hurtownie Mak Piotrków Trybunalski, KCD Solec Kujawski, Tano Warszawa, Tedi Piekuty oraz MAG Olsztyn.
Rok 2014
Podpisanie umowy z hurtownią Ice-Full z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Petro Trade z Przemyśla
Rok 2015
Podpisanie umowy handlowej z hurtownią: Aga Gdów oraz Bag Pol Dystrybucja z Warszawy
Źródło: www.uniahandlowa.eu/index.php?url=onas